Share

Uwaga! Wakacyjne uzależnienia

Z o. Antonim Jucewiczem SVD, teologiem moralnym z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, rozmawia Patryk Lubryczyński

Czy wakacje realnie zwiększają ryzyko uzależnień wśród młodzieży i młodych dorosłych?

Niestety tak. Według danych Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w czasie wakacji wzrasta spożycie alkoholu przez dzieci i młodzież, a także ryzyko eksperymentowania z narkotykami i dopalaczami.

W jaki sposób przeprowadzić z dzieckiem rozmowę profilaktyczną o używkach przed wyjazdem wakacyjnym, aby nie odebrało naszego komunikatu jako moralizatorstwa?

Do rozmowy z dzieckiem o niebezpieczeństwie uzależnień trzeba się przygotować merytorycznie i formalnie. Wybrać odpowiedni czas i formę. Rozmowa powinna przebiegać w atmosferze zaufania, otwartości, a przede wszystkim troski o dziecko. Ważne jest, aby uważnie wysłuchać dziecka. Ono oczekuje od rodziców, że będzie mogło swobodnie wyrazić swoje uczucia, poglądy, opowiedzieć o kontaktach z rówieśnikami. W toku takiej rozmowy można poruszyć problem środków psychoaktywnych. Pamiętać przy tym należy, aby unikać wygłaszania moralizatorskich upomnień czy gróźb. Istotne jest, by dziecko w spotkaniu z rodzicem odczuło miłość rodzicielską i zaangażowaną troskę o jego dobro.


 

 

 

 

 

 

Więcej w najnowszym numerze miesięcznikawinietka small

 

 

 

Miesięcznik MISJONARZ
ul. Ostrobramska 98, 04-118 Warszawa
Tel.: +48 22 280 99 65
E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.