Share

Ludy tubylcze

Pod fałszywą nazwą

Brzmi jak mityczna opowieść w ustach starca, który wyjaśnia, że kiedy Bóg stworzył białego i czarnego człowieka, zostało trochę gliny, z której ulepił ludzi niskorosłych. O średniej wysokości 1,44 m, o płaskich twarzach, wysuniętych pośladkach i jaśniejszym odcieniu skóry, odróżniających ich od czarnoskórych. Żyją w kotlinie Kalahari, na terytorium Republik Namibii i Botswany oraz w znikomej liczbie w Republice Południowej Afryki i Angoli. Zepchnięci w niekorzystne środowisko pustyni, ludy San, bo o nich tu mowa, mają bogatą historię.

Dane archeologiczne wskazują, że mogli być obecni w regionie całej Afryki Południowej aż po rzekę Zambezi tysiące lat przed naszą erą. Spychani najpierw przez pasterzy Hotentotów, potem ludy rolnicze Bantu, przybyłych w epoce żelaza (I tys. p.n.e. – I tys. n.e.). Ich terytorium życia kurczyło się systematycznie. Ostateczny cios zadało pojawienie się w XVII w. Burów, a potem Brytyjczyków, co doprowadziło do wyniszczenia i zubożenia pozostałych San, wyrzucenia ich z ziem przodków, zabijania opornych, podobnie jak to robili biali koloniści z Aborygenami w Australii.

Jacek Jan Pawlik SVD

 

 

 

 

 

Więcej w najnowszym numerze miesięcznikawinietka small

 

Miesięcznik MISJONARZ
ul. Ostrobramska 98, 04-118 Warszawa
Tel.: +48 22 280 99 65
E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.