Share

Drodzy Czytelnicy!

Wkrótce będziemy przeżywać uroczystość Bożego Narodzenia, obchodzoną przez chrześcijan na całym świecie zawsze w rodzinie, również tej zakonnej, lub w gronie samotnych osób, dla których grupa ludzi dobrej woli przygotowuje wigilijny stół. Jakże różne jest to świętowanie! – w skali kraju i w skali globu. I nie chodzi tu tylko o klimat, kiedy w tym czasie w wielu krajach świata trwa lato. Chodzi o samo podejście do wydarzenia: czy to tylko „pusta” tradycja, czy jednak przywoływanie treści dotyczących Wcielenia Syna Bożego?

W tajemnicę Wcielenia wprowadza nas już czas Adwentu: codzienna liturgia Słowa, uczestnictwo w roratach i rekolekcjach. Próbujemy i staramy się przygotować duchowo do świętowania, nie zapominając też o przygotowaniu domu i stołu dla rodziny i gości. Niekiedy to wystarczy, a niekiedy rozglądamy się i szukamy potrzebujących: w nich jest Bóg.

„Boże Narodzenie jest świętem pokory, ubóstwa, ogołocenia, poniżenia Syna Bożego, który przybywa, aby obdarzyć nas swoją nieskończoną miłością; musi ono więc być obchodzone w duchu autentycznego dzielenia się, uczestnictwa wraz z braćmi, którzy potrzebują naszej serdecznej pomocy. Musi być podstawowym etapem rozważenia naszego zachowania wobec Boga, który przychodzi; a tego Boga, który przychodzi, możemy spotkać w płaczącym, bezbronnym dziecku, w chorym, który czuje, jak opuszczają go siły, w starszym człowieku, który przepracowawszy całe życie w społeczeństwie naszym, opartym na produkcyjności i sukcesie, zepchnięty jest na margines i zaledwie tolerowany” (św. Jan Paweł II, audiencja generalna, 22 grudnia 1982 r.). Słowa wciąż aktualne, ważne i inspirujące.

Wśród potrzebujących i ubogich pracują misjonarze werbiści i misjonarki ze zgromadzeń założonych przez św. Arnolda Janssena. Oni to o swojej pracy opowiadają na łamach grudniowego numeru „Misjonarza”, nie zawsze w kontekście Bożego Narodzenia, ale przecież gdzie miłość i dobro, tam Bóg, tam żywa Ewangelia i człowiek żyjący Słowem na chwałę Pana – Boże Narodzenie w codzienności. I wydawać by się mogło, że „Pogrzeb”, trzecia część cyklu reportaży „Misja w cieniu wojny”, zupełnie nie pasuje do zawartości tego numeru pisma, jednak jeśli przeczyta się artykuł pt. „Świętego Szczepana” o. Andrzeja Danilewicza SVD, okaże się, iż to nie przez przypadek ten tekst znalazł się tutaj.

„Niech Boże Narodzenie będzie okazją dla wszystkich do braterstwa, wzrostu w wierze i gestów solidarności względem potrzebujących. Niech Dziewica Maryja i Jej czysty oblubieniec Józef pomagają nam słuchać Jezusa, który przychodzi i prosi, by Go przyjąć w naszych planach i decyzjach” – to życzenia papieża Franciszka, pod którymi podpisuje się Redakcja „Misjonarza” i które kieruje do Czytelników werbistowskiego miesięcznika.

Lidia Popielewicz

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Miesięcznik MISJONARZ
ul. Ostrobramska 98, 04-118 Warszawa
Tel.: +48 22 280 99 65
E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

W następnych numerach:

  • Władysław Madziar SVD, Aby Papuę ewangelizowali Papuasi
  • Rozmowa z o. Zbigniewem Orlikowskim SVD, Stawać się człowiekiem na wzór Chrystusa