Share

Misja w Meksyku, promocja życia i Słowo

Zapewne każdy z Państwa zna powiedzenie „Po prostu Meksyk!”. Używamy go, kiedy wokół panuje bałagan, rozprężenie i zamieszanie. Czy zwrot ten rzeczywiście pasuje do Meksyku? – opowiada misjonarka, s. Ewa Rudzka SSpS w rozmowie z red. Lidią Popielewicz. „Misja w samym mieście Meksyku jest bardzo wymagająca, mamy bardzo dużo pracy w parafii, ale głównie zajmujemy się kobietami żyjącymi z prostytucji, które nie mają innego sposobu na utrzymanie swojej rodziny. Próbujemy im pomóc wyjść z tej sytuacji, znaleźć inne możliwości zarobku i towarzyszyć im. Pomagamy też w sprawach prawnych czy zdrowotnych” – opisuje swoją trudną, codzienną pracę Siostra.

Od kilku lat Meksyk mierzy się także z kryzysem migracyjnym. „Podobnie jak do Europy próbują przedostać się ludy z Afryki i Azji, po drugiej stronie oceanu członkowie narodów z Ameryki Środkowej i Południowej ryzykują życie, rozpoczynając trudną drogę do Stanów Zjednoczonych Ameryki. Dla tych wędrujących Meksyk jest ostatnim i często najtrudniejszym odcinkiem drogi do pokonania” – donosi posługujący w Meksyku br. Albert Kurczab SVD. Opisując działalność „Betanii” – ośrodka, w którym migranci mogą przenocować, umyć się i najeść – podkreśla, że pomagając na miejscu, „nikt nie zastanawia się nad tym, czy jest to poprawne politycznie, czy też nie”.

W uroczystość Zwiastowania Pańskiego (8 kwietnia), obchodzony jest w całej Polsce Dzień Świętości Życia. Został on ustanowiony przez Konferencję Episkopatu Polski w 1998 r. jako odpowiedź na wezwanie papieża Jana Pawła II zawarte w encyklice Evangelium Vitae. „Obecna epoka jest świadkiem masowego zabijania niewinnych istot ludzkich na skalę dotąd nieznaną. W wielu krajach dokonuje się to w majestacie prawa. Z mapy Europy w szybkim, niespotykanym dotąd tempie, znikają ludzie. Tym samym rysuje się poważny kryzys demograficzny Starego Kontynentu” – pisze o. Antoni Jucewicz SVD w swoim artykule, do którego lektury gorąco zachęcam.

W kwietniu przypada też Tydzień Biblijny (14-20 IV). Korzystając z tej okazji, rozpoczynamy w „Misjonarzu” cykl „Zrozumieć Słowo”, w którym o. Jan Bocian SVD podejmie się interpretacji poszczególnych, wybranych, częstokroć problematycznych fragmentów Pisma Świętego. Wierzę, że artykuły te będą dla Państwa prawdziwą pomocą i inspiracją w lekturze Biblii.

Dorota Glica

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Miesięcznik MISJONARZ
ul. Ostrobramska 98, 04-118 Warszawa
Tel.: +48 22 280 99 65
E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.