Share

Wielka Czwórka

W czasie II wojny światowej i okupacji niemieckiej w więzieniach i obozach koncentracyjnych osadzono 45 werbistów, 25 poniosło tam śmierć męczeńską. Zamknięto wszystkie cztery domy zakonne. Domy w Górnej Grupie, Bruczkowie i Chludowie zostały przez gestapo zamienione na obozy internowania dla żyjących w nich misjonarzy oraz okolicznych duchownych, skąd wywożono ich do niemieckich obozów koncentracyjnych Dachau, Gusen, Sachsenhausen i Buchenwald. Wśród werbistów, którzy stracili wtedy życie, znaleźli się m.in. o. Ludwik Mzyk, o. Stanisław Kubista, o. Alojzy Liguda i br. Grzegorz, Bolesław Frąckowiak.

Zostali oni beatyfikowani przez św. Jana Pawła II, podczas uroczystej Mszy św. w Warszawie na pl. marszałka Józefa Piłsudskiego, 13 czerwca 1999 r., razem ze 108 sługami i służebnicami Bożymi, męczennikami Kościoła katolickiego w Polsce z okresu II wojny światowej, „zamordowanymi z nienawiści do wiary podczas prześladowań Kościoła w okresie niemieckiego nazizmu w latach 1939-1945”. W tym roku obchodzimy 25 rocznicę tego wydarzenia, dlatego numer czerwcowy w większości jest poświęcony werbistom męczennikom.

Ich sylwetki i wstrząsające relacje świadków męczeństwa przybliża archiwista Polskiej Prowincji księży werbistów, o. Janusz Brzozowski SVD. Serdecznie zachęcam do lektury tych tekstów, bo pokazują one, jak wiele przeszli beatyfikowani werbiści, a także mogą być inspiracją dla współczesnych chrześcijan w czasach, kiedy Kościół jest atakowany i prześladowany.

O tym, dlaczego pamięć o męczennikach jest dla werbistów ważna, a także, jakie uroczystości w ramach obchodów 25 rocznicy beatyfikacji planuje Polska Prowincja werbistów, zapytałam prowincjała Polskiej Prowincji Zgromadzenia Słowa Bożego, o. Sylwestra Grabowskiego SVD. Przy okazji porozmawialiśmy też o kolejnym w tym roku jubileuszu, który werbiści będą świętować we wrześniu: o 150-leciu założenia Zgromadzenia.

Mówi się, że to, w jakim środowisku przyszliśmy na świat i spędziliśmy dzieciństwo, kształtuje nasz charakter i postawy, dlatego red. Patryk Lubryczyński odwiedził cztery parafie, z których pochodzili werbiści męczennicy i zapytał proboszczów oraz wiernych, w jaki sposób kultywują ich pamięć. Zachęcam do podążenia jego śladem i przeczytania o kulcie błogosławionych w parafiach: św. Marii Magdaleny w Chorzowie Starym w archidiecezji katowickiej, Trójcy Przenajświętszej w Katowicach-Kostuchnie w archidiecezji katowickiej, Ducha Świętego w Opolu-Winowie i św. Jakuba Apostoła Większego w Cerekwicy Starej w archidiecezji poznańskiej.

Mam nadzieję, że lektura czerwcowego, jubileuszowego, bo 500. numeru „Misjonarza” dostarczy Państwu nowej wiedzy, a także skłoni do refleksji.

Dorota Glica

Miesięcznik MISJONARZ
ul. Ostrobramska 98, 04-118 Warszawa
Tel.: +48 22 280 99 65
E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.