Werbiści powstali we wrześniu 1875 r. z inicjatywy niemieckiego duchownego Arnolda Janssena. Nazwa zakonu Societas Verbi Divini odnosi się do głoszenia słowa Bożego. Pierwszy dom misyjny utworzono w miejscowości Steyl w Holandii i nadano mu imię św. Michała Archanioła. Dziś na świecie na 6 kontynentach, w 79 krajach posługuje 5754 (stan na 1 stycznia 2024 r.) członków Zgromadzenia. W Polsce mieszka w sumie 205 werbistów.
W numerze, który Państwo trzymacie w rękach, rozpoczynamy uroczyste roczne obchody 150-lecia Zgromadzenia Słowa Bożego.
W artykule „Ambasador misji” red. Agnieszka M. Kamińska przypomina sylwetkę założyciela zakonu, podkreślając, że „przypatrując się losom św. Arnolda Janssena łatwo zauważyć, że nie podjął się on łatwych zadań, szczególnie gdy mamy świadomość czasów, w których przyszło mu żyć. Jednak nie brakło mu konsekwencji w działaniu ani też determinacji. Co ciekawe, prawie nigdy nie zmieniał raz powziętej decyzji, czym niejednokrotnie wzbudzał zaskoczenie lub narażał się na krytykę. Nie był to jednak przejaw pustego uporu czy pychy, ale tylko i wyłącznie chęci jak najlepszego wypełnienia woli Bożej. Bowiem wszystkie postanowienia o. Arnolda dojrzewały na modlitwie, a kiedy podejmował je w trakcie Eucharystii, był szczególnie przekonany o ich słuszności”.
O. Janusz Brzozowski SVD opisuje losy Zgromadzenia w Polsce, podkreślając, że „zasadniczym zadaniem, wokół którego koncentrowały się wysiłki Polskiej Prowincji w latach powojennych, była formacja przyszłych misjonarzy ad gentes. Misyjne Seminarium Duchowne Księży Werbistów w Pieniężnie w ciągu 76 lat swego istnienia dało Kościołowi powszechnemu ponad 600 misjonarzy”.
Dokładnie historii i działalności seminarium, w którym kształcą się werbiści, przyjrzała się red. Karolina Mrozek w artykule „Misyjne Serce Polski”.
„Jako werbiści jesteśmy pionierami w wielu miejscach. Jesteśmy pierwszymi, którzy uświadamiają ludziom obecność Pana pośród nich; Boga, który jest miłosierny, który jest otwarty na przyjęcie nas, który przebacza” – mówi, zapytany o to, co werbiści wnieśli do Kościoła, były przełożony generalny o. Paulus Budi Kleden SVD, którego w maju br. papież Franciszek mianował arcybiskupem metropolitą archidiecezji Ende na wyspie Flores w Indonezji, w rozmowie z o. Andrzejem Danilewiczem SVD.
Według statystyk pochodzących z ankiety przeprowadzonej przez Obserwatorium Długu Społecznego Uniwersytetu Katolickiego w Buenos Aires oszacowano, że w styczniu 2024 r. ubóstwo w Argentynie przekroczyło 57 proc. populacji. Odpowiada to 27 milionom biednych ludzi w całej Argentynie, z czego 7 milionów żyje w nędzy – donosi o. Krzysztof Domański SVD, który od wielu lat posługuje w tym kraju.
Serdecznie zachęcam do lektury całego numeru i poszukiwania kolejnych tekstów jubileuszowych, którym przez cały rok będzie towarzyszyć logo obchodów. Informacje o bieżących wydarzeniach jubileuszowych znajdą Państwo na stronie www.werbisci.pl.
Dorota Glica