Share

Pożegnania, powroty i Wielki Post

Po studiach trafiłam na staż do Wydawnictwa Księży Werbistów Verbinum. Pod okiem pracujących tam redaktorów uczyłam się zawodu. Jednym z zajęć, które mi powierzono, była korekta „Misjonarza”, prowadzonego jeszcze wtedy przez red. Jerzego Grzybowskiego. Mam z tego okresu bardzo miłe wspomnienia.

Potem, na dłuższy czas, zatrzymałam się w Verbinum, gdzie poznałam specyfikę misji księży werbistów. Po przeprowadzce wydawnictwa do Górnej Grupy moje drogi z werbistami rozeszły się na jakiś czas, chociaż z niektórymi kontakt pozostał do dzisiaj.

Kolejne lata zawodowej kariery związałam z mediami katolickimi. Kiedy dowiedziałam się, że „Misjonarz” poszukuje redaktor naczelnej, pomyślałam, że może warto powrócić do korzeni. Gdy się okazało, że moja kandydatura została rozpatrzona pozytywnie, poczułam ogromną radość. Jestem również świadoma wyzwań, tym bardziej że przejmuję redakcję po red. Lidii Popielewicz, która przez wiele lat oddawała tej pracy całe serce.

Swoje podziękowania dla pani Lidii wyrażają werbiści, wdzięczni za 25 lat sumiennej pracy. Swoim profesjonalizmem i zrozumieniem dla dzieła misyjnego szeroko otworzyła okno, przez które do Polski zaglądał barwny i prawdziwy świat posługi misjonarskiej.

Zapewniam Czytelników, że zrobię wszystko, aby poziom merytoryczny pisma, który utrzymywali moi poprzednicy, pozostał równie wysoki. Pewne rzeczy jednak się zmienią, bo zmiany raz na jakiś czas są dobre i potrzebne. Pierwsze mogą zaobserwować Państwo już w tym numerze: świeża szata graficzna, nowe rubryki i autorzy.

Luty, choć to najkrótszy miesiąc, obfituje w wiele ważnych dla Kościoła wydarzeń. W tym roku 14 lutego przypada Środa Popielcowa. Rozpoczyna ona okres wezwania wiernych do przemiany życia. Swoimi refleksjami na ten temat dzielą się oo. Maciej Baron SVD i Henryk Kałuża SVD.

W lutym obchodzimy też Światowy Dzień Chorego. O rzeczywistości pacjentów hospicjum opowiada s. Katarzyna Nowacka SSpS.

Nie zapomnieliśmy również o wspomnieniu św. Walentego, uważanego za patrona zakochanych. Jego sylwetkę przybliża Agnieszka Kamińska. To też dobry moment, żeby przyjrzeć się, jak wygląda okres narzeczeństwa i uroczystość zaślubin w Boliwii. Pisze o tym o. Tomasz Szyszka SVD.

Pożegnaliśmy niedawno założyciela naszego pisma i wieloletniego dyrektora wydawnictwa Verbinum – o. Antoniego Koszorza SVD, który był sercem zaangażowany w szeroko pojętą animację misyjną polskiego społeczeństwa, co przypominamy na łamach niniejszego numeru.

Mam nadzieję, że lektura „Misjonarza” umili Państwu zimowe wieczory a także pomoże w owocnym przygotowaniu się do świąt Zmartwychwstania Pańskiego.

Dorota Glica

 

 

 

 

 

 

 

Miesięcznik MISJONARZ
ul. Ostrobramska 98, 04-118 Warszawa
Tel.: +48 22 280 99 65
E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.