Share

Werbiści mają...

... medalik

Każdemu etapowi przygotowania do całkowitego poświęcenia się Bogu w Zgromadzeniu Słowa Bożego towarzyszą znaczące elementy symboliczne. W nowicjacie, który tę drogę otwiera, otrzymujemy zakonny habit, a przy pierwszych ślubach zakonnych na szyi pojawia się tzw. medalik werbistowski.
Nasz medalik w zasadzie nie jest znany wśród ludzi wierzących, bo zawsze był uważany za kwestię wewnętrzną zgromadzenia i otrzymywali go jedynie adepci werbistów właśnie przy okazji pierwszych ślubów. Z drugiej strony, podstawowe elementy medalika, czyli wizerunek Serca Jezusowego z unoszącym się nad Nim Duchem Świętym, są dosyć częstym motywem w werbistowskich pamiątkach. Motyw ten został wykorzystany już w medalionach przygotowanych z okazji kanonizacji św. Arnolda i św. Józefa Freinademetza czy też w różańcach z wizerunkiem św. Arnolda. Nie można zatem twierdzić, że idea ta jest zastrzeżona tylko dla składających śluby.

Dariusz Pielak SVD

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Więcej w najnowszym numerze miesięcznikawinietka small

 

Miesięcznik MISJONARZ
ul. Ostrobramska 98, 04-118 Warszawa
Tel.: +48 22 280 99 65
E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

W następnych numerach:

  • Michał Radomski SVD, Gdy czas cierpienia zatoczy koło
  • Jan Zwolski, Misje nad brzegami Jangcy