Share

Werbiści mają...

... bazylikę w Buenos Aires

W stolicy Argentyny, w urokliwej dzielnicy Palermo, znajduje się jeden z najpiękniejszych kościołów tego miasta – bazylika Ducha Świętego. Obiekt zbudowany w stylu neoromańskim, z ogromnymi, liczącymi 54 m wysokości wieżami, doskonale wpisuje się w dominującą w tej części miasta stylową zabudowę, pochodzącą w większości z pierwszej połowy XX w.

Werbiści przybyli do Argentyny w 1889 r., by pracować przede wszystkim z emigrantami niemieckimi. Mimo że wielkim pragnieniem św. Arnolda Janssena była pierwotna ewangelizacja, czyli głoszenie Ewangelii tym, którzy jeszcze o Chrystusie nie słyszeli, a szczególnie Chińczykom, to jednak założyciel Zgromadzenia Słowa Bożego dosyć szybko przekonał się, że potrzebne jest alternatywne pole misyjne. Nie wszyscy księża i bracia zakonni młodego zgromadzenia byli w stanie nauczyć się języka chińskiego, ani przystosować do warunków życia w Chinach. Jednocześnie z Nowego Świata, czyli z obydwu Ameryk, dochodziły zatrważające wiadomości o upadku ducha religijnego wśród ogromnych rzesz emigrantów, którzy udali się tam za chlebem.

Dariusz Pielak SVD

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Więcej w najnowszym numerze miesięcznikawinietka small

 

Miesięcznik MISJONARZ
ul. Ostrobramska 98, 04-118 Warszawa
Tel.: +48 22 280 99 65
E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

W następnych numerach:

  • Małgorzata Madej, Nowe misyjne areopagi
  • Józef Zapolski SVD, Wciąż utrudnienia z powodu pandemii