Share

Drodzy Czytelnicy!

Co można powiedzieć o człowieku, który cały czas milczy? Otóż można prześledzić jego sposób postępowania i czyny, i na ich podstawie spróbować go „określić”. Takim człowiekiem, który przeszedł bez słowa przez karty Ewangelii, jest św. Józef. To tego Świętego ogłosił w ubiegłym roku w uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny papież Franciszek patronem roku, trwającego do 8 grudnia 2021 r. Uczynił to z okazji 150. rocznicy ogłoszenia św. Józefa patronem Kościoła powszechnego, choć były po temu i inne przesłanki, o których mówi w specjalnym liście apostolskim Patris corde („Ojcowskim sercem”).

Mimo „wymownego milczenia” św. Józefa, papież Franciszek zdołał napisać o tym Świętym kilkunastostronicowy tekst, w którym nazywa go „ojcem umiłowanym”, „czułym”, „posłusznym”, „przyjmującym”, „z twórczą odwagą”, „człowiekiem pracy”, pozostającym „w cieniu”. Sam ma wielkie nabożeństwo do św. Józefa, o czym świadczy figurka Świętego z Jezusem stojąca na biurku Franciszka, jak również modlitwa do św. Józefa odmawiana przez papieża codziennie od ponad 40 lat. Dodatkowo, na prośbę papieża, od pewnego czasu ten Święty towarzyszy nam w sposób szczególny, ponieważ jest codziennie wymieniany w liturgii mszalnej. Św. Józef – niezwykły Święty, ważny w historii Zbawienia, historii wielu zakonów i zgromadzeń, jak również historii wiernych świeckich.

19 marca obchodzimy w Kościele powszechnym uroczystość św. Józefa, Oblubieńca NMP. Wspominamy o nim również na łamach tego numeru „Misjonarza”, mimo że tematyka związana z pandemią dominuje. W tym szczególnym czasie nie zapominajmy zanosić błagania do człowieka, któremu Opatrzność powierzyła szczególną misję, jak pisze papież Franciszek, mianowicie bycie ojcem Jezusa.

Każdy z nas ma swoją życiową misję. Aby ją dobrze pełnić, potrzebuje wielu łask, a przede wszystkim „łaski nad łaskami”, jak pisze Franciszek w Patris corde, czyli łaski nawrócenia, o którą możemy prosić wraz z Ojcem Świętym w modlitwie do św. Józefa, zamieszczonej na końcu listu:

Witaj, opiekunie Odkupiciela
i oblubieńcze Maryi Dziewicy.
Tobie Bóg powierzył swojego Syna;
Tobie zaufała Maryja;
z Tobą Chrystus stał się człowiekiem.
O święty Józefie, okaż się ojcem także i nam,
i prowadź nas na drodze życia.
Wyjednaj nam łaskę, miłosierdzie i odwagę,
i broń nas od wszelkiego zła. Amen.

Lidia Popielewicz

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Miesięcznik MISJONARZ
ul. Ostrobramska 98, 04-118 Warszawa
Tel.: +48 22 280 99 65
E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

W następnych numerach:

  • Zdzisław Grad SVD, Misje w krainie mango
  • Grzegorz Kubowicz SVD, Na misji w Yobai-Baniwara