Share

Drodzy Czytelnicy!

Rozpoczął się Wielki Post. Ten numer „Misjonarza” rozpoczynamy zatem orędziem na ten ważny czas w Kościele katolickim, ale orędziem szczególnym, bo autorstwa zmarłego w ostatnim dniu ubiegłego roku papieża Benedykta XVI. Napisał je w październiku 2012 r., a więc jeszcze przed ustąpieniem z urzędu w 2013 r. Jest to ostatnie jego orędzie na Wielki Post skierowane do wiernych. Niech publikowane w naszym miesięczniku fragmenty staną się kanwą do osobistej refleksji nad naszym chrześcijańskim życiem i wiarą.

W dalszej części „Misjonarza”, jak zwykle, doniesienia z różnych stron świata. Zaczynamy od rozmowy z o. Stanisławem Różem SVD (s. 4), którego droga misyjna była dość nietypowa – jej początek w Afryce, a ostatnie lata... na Alasce. Co za kontrast! Ile odwagi i zaufania Bogu trzeba mieć, aby porwać się na takie szaleństwo! Ale cóż, jeśli tak odczytuje się swoje powołanie, to ani afrykańskie upały, ani siarczyste mrozy Alaski nie są straszne.

Mamy też w tym marcowym numerze wspomnienia z obchodów jubileuszy w dwóch różnych częściach świata: 60-lecie obecności werbistów w Kolumbii i 75-lecie w prowincji Enga w Papui-Nowej Gwinei. Wdzięczność Bogu – to słowo, które się nasuwa po przeczytaniu tych artykułów (s. 8 i s. 18). Uczucie wdzięczności rodzi się także, kiedy jest mowa o kreatywności Pana Boga (!) w Oceanii, pewnym kryzysie i zachodzących zmianach. A czego konkretnie sprawa dotyczy i jakiego kraju? Proszę przeczytać artykuł o. Zenona Szabłowińskiego SVD (s. 20). W dalszej części „Misjonarza” zamieściliśmy też korespondencje z Zambii, Jamajki i Argentyny – duży „rozrzut”, duży kontrast i duże wrażenie: jakże inne życie, jakże inne misje, jakże inny świat. Jednak wszędzie tam jest obecny Bóg, który kocha każdego człowieka i któremu zależy na każdym człowieku, aby znalazł się w Jego owczarni. Posyła więc „szaleńców Bożych”, misjonarzy, aby zatroszczyli się o Jego lud. Boże miłosierdzie nie zna granic, „wszechmoc miłosierdzia” dokonuje cudów – i o tym również przypominamy w tym okresie Wielkiego Postu, sięgając do Dzienniczka św. Siostry Faustyny (s. 26).

Włączmy się w akcję „Misjonarz na Post”, organizowaną od kilku lat przez misjonarzy oblatów, i módlmy się za misje, misjonarki i misjonarzy, którzy z oddaniem służą Bogu i ludziom w różnych krajach. Módlmy się za Kościół Chrystusowy w Polsce i na świecie.

Lidia Popielewicz

 

 

 

 

 

 

 

 

Miesięcznik MISJONARZ
ul. Ostrobramska 98, 04-118 Warszawa
Tel.: +48 22 280 99 65
E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

W następnych numerach:

  • Paweł Wodzień SVD, Chrystus wśród Zapoteków
  • Aldona Wysocka SSpS, Na misji w Nyivé