Share

Drodzy Czytelnicy!

W tym powakacyjnym numerze „Misjonarza” publikacją trzeciej części artykułu o Angoli zamykamy niezwykłą opowieść o tym kraju, jego mieszkańcach i misjonarzach tam pracujących, spisaną przez dr Danutę Mikołajewską. Autorka nadała jej tytuł „Serce dla Angoli”, podkreślając sposób zaangażowania misjonarek i misjonarzy w ich posługę na rzecz Angolczyków.

Ponieważ kolejne strony tego numeru wypełniają artykuły o... książkach, nasuwają się pytania: Czy my, Polacy, czytamy jeszcze książki, czy może książkę uznaliśmy już za przeżytek? Jakie miejsce wśród książek zajmuje w moim domu Księga nad księgami, czyli Biblia? I nie chodzi tu tylko o miejsce na półce, ale o to, jak często sięgam po Pismo Święte, aby wsłuchiwać się w Słowo? Czy mogę powtórzyć za Romanem Brandstaetterem, że Biblia jest moją Ojczyzną? Być może są wśród nas tacy, którzy tęsknią za takimi księgarniami jak te, przedstawione na s. 6-9, a – co wymowne – nie są to zdjęcia z żadnego z krajów Europy Zachodniej, lecz z Kostaryki i Meksyku.

Na kolejnych stronach mamy m.in. niezwykły opis obrazu o szczególnym znaczeniu dla Rodziny Arnoldowej, a następnie echa z przeżywania pandemii koronawirusa (i nie tylko) w Papui-Nowej Gwinei i na Madagaskarze oraz doniesienia związane z historią pewnego kościoła na dalekiej Kubie. Następnie – uwaga! – przenosimy się na Alaskę, gdzie pewien misjonarz, po wielu latach pracy na misjach w Kenii i po zmaganiach z chorobą, podjął się służby wśród katolików – mieszkańców Alaski w warunkach diametralnie innych niż te afrykańskie. Szaleniec czy szczęściarz? Jak się tam znalazł i co przeżywa? O tym będzie opowiadał w kolejnych odcinkach cyklu o Alasce, który W tym numerze rozpoczynamy.

Każdy ma swoją ścieżkę życia. Dobrze jest rozpoznawać ją, pytając o nią Pana Boga – w modlitwie, na rekolekcjach, w codzienności. Otwartości zatem na zaskakujące pomysły Boga wobec nas i innych ludzi życzymy wszystkim Drogim Czytelnikom, prosząc o modlitwę za misjonarki i misjonarzy, którzy w inny sposób aniżeli my są wystawieni na różne próby, zagrożenia i przygody. Niewątpliwie potrzebują naszego wsparcia.

Lidia Popielewicz

 

 

 

 

 

 

Miesięcznik MISJONARZ
ul. Ostrobramska 98, 04-118 Warszawa
Tel.: +48 22 610 78 70 w. 15
E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

W następnych numerach:

  • Jacek Gniadek SVD, Chińskie bułeczki w czasie zarazy
  • Edward Sito SVD, Różaniec