Share

Drodzy Czytelnicy!

Wakacyjny numer „Misjonarza” otwiera – podobnie jak poprzedni – artykuł dr Danuty Mikołajewskiej, która dzieli się swoim doświadczeniem pracy lekarza na misjach w Angoli, gdzie przebywała jako wolontariuszka. Jej spojrzenie na  wspólnotę misjonarzy oraz mieszkańców kraju i ich codzienne życie jest cenne i – co ważne – niestandardowe, ponieważ wszystko, z czym się zetknęła w tym czasie, było dla niej absolutną nowością. Wnikliwe obserwacje,  naniesione na papier, są dla nas ciekawą lekturą.
Wielkim wydarzeniem tego numeru są także doniesienia z Białorusi, autorstwa misjonarza z Regii Ural Zgromadzenia Słowa Bożego, o. Jakuba Błaszczyszyna SVD (s. 6). A to dlatego, że wielkim wydarzeniem w Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Baranowiczach były święcenia kapłańskie misjonarza werbisty, o. Stepana Tcergela, urodzonego w Irkucku w Rosji. Już same święcenia są ważną uroczystością, jednak ta była szczególna. Dlaczego? Proszę  przeczytać.
Na kolejnych stronach miesięcznika publikujemy inne ciekawe materiały: z Pieniężna, z dalekiej Indonezji, Togo i Boliwii, a więc z każdego kontynentu. O ludziach, o wydarzeniach, również tych związanych z wciąż dającą o sobie znać światową pandemią, o zwyczajach, o marzeniach... Chociaż sposoby komunikacji i media zmieniają się, to wiele spraw w różnych zakątkach świata pozostaje bez zmian. Dobrze jest poczytać i przyjrzeć się im w tradycyjny, dawny sposób, czyli biorąc do ręki czasopismo, w którym przekładając kartki przenosimy się w inny świat, do innych ludzi, prowadzących inne życie niż to, do którego przywykliśmy. Ich codzienność, jakże różna od naszej, dla nich jest zwyczajnością. Gdyby jednak bohaterzy artykułów znaleźli się w naszej rzeczywistości, musieliby diametralnie zmienić swój dotychczasowy sposób życia. Ile czasu potrzebowaliby, aby oswoić się z nowymi warunkami i zacząć przyjmować je jako normalność? Czy potrafiliby się odnaleźć w naszym świecie? Czego chcieliby uniknąć a za czym tęskniliby?
Takie pytania można stawiać i zastanawiać się nad odpowiedzią na nie, zwłaszcza w kontekście uchodźców, o których ostatnio mniej się mówi, ponieważ koronawiurs zdominował wszystkie informacje. Jednak nie zapominajmy o nich i o innych bolączkach mieszkańców różnych kontynentów. Wciąż potrzeba modlitwy za całą rodzinę ludzką i za cały Kościół, w tym również misjonarzy.

Lidia Popielewicz

 

 

 

 

 

 

Miesięcznik MISJONARZ
ul. Ostrobramska 98, 04-118 Warszawa
Tel.: +48 22 610 78 70 w. 15
E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

W następnych numerach:

  • Adam Brodzik SVD, Dobro – mimo wszystko
  • Marek Ostrycharz SVD, Niecodzienne wydarzenia w historii...