Maj 2019
Nr 5/444
Drodzy Czytelnicy!
Maj to czas wiosny w pełni, „entuzjastyczne” przebudzenie przyrody do nowego życia. Jest już po Wielkanocy, jednak radość w sercu wielu osób wciąż trwa. Świat pięknie przyozdobiony odcieniami zieleni i bogactwem kolorowych kwiatów, więc człowiek „chwali łąki umajone, góry, doliny zielone”. W kościołach i kaplicach oraz przy przydrożnych kapliczkach zbierają się chętni do modlitwy litanią do Matki Bożej Loretańskiej. Bo maj to też miesiąc maryjny, kiedy w szczególny sposób pamięta się o Maryi – Matce Boga, Matce Pięknej Miłości, Matce Miłosierdzia… Wiele osób garnie się do Królowej Pokoju i do niezwykle pięknej niewiasty napełnionej Duchem Świętym. A przecież ta obecnie sławna w całym świecie Kobieta pochodziła z nieznanej dla wielu Jej współczesnych miejscowości – miasteczka Nazaret w Galilei. Prowadziła proste i skromne życie, i zupełnie nie wyróżniała się spośród innych kobiet. Sąsiedzi nie mieli pojęcia, że ich Sąsiadka, troszcząc się o Jezusa, troszczy się zarazem o Syna Boga.
Po Jego śmierci i zmartwychwstaniu, o swojej obecności w życiu człowieka i zatroskaniu o jego los i losy całego świata Maryja dawała znać, objawiając się osobom o czystym sercu, pełnym prostoty i dziecięcej ufności. Zdarzało się też, że jakieś niezwykłe i trudno wytłumaczalne wydarzenia działy się w określonych miejscach, a uczestniczyła w nich Matka Boża, Pośredniczka łask od Boga. W ten sposób świat oplotły sanktuaria maryjne, do których ciągnęły i ciągną tłumy pielgrzymów bądź pojedyncze osoby – żeby prosić, żeby dziękować, żeby przypominać się, żeby zachować więź z Nią i z Bogiem. Nie ma kontynentu, gdzie nie byłoby sanktuarium maryjnego – miejsca szczególnie pamiętającego o Maryi, o Bogu, o człowieku.
Z radością więc przekazujemy numer „Misjonarza”, który niemal w całości jest poświęcony sanktuariom maryjnym w świecie, oczywiście tylko kilku wybranym. Cieszy, że w czasie podróży przez Polskę w maju wciąż można zobaczyć grupki osób zbierających się na modlitwę do Matki Bożej nie tylko w wielkich i znanych sanktuariach, ale także przy przydrożnych kapliczkach. Te osoby są jak bukiety kwiatów przy figurce Maryi i na pewno budzą radość u tej najpiękniejszej z kobiet.
W rozmowach z Maryją nie zapominajmy o misjach i misjonarzach, którym Ona patronuje.
Lidia Popielewicz
Redaktor naczelna
spis treści
Oblicza kultu maryjnego w Ameryce Łacińskiej
Tomasz Szyszka SVD
Chińska Porcjunkula
Adam Motyl / CHINY
Matka od Serca
Dorota Sojka SSpS / ANGOLA
Papieskie intencje modlitewne
w świetle słowa
Zbawiciel
Andrzej Danilewicz SVD
Santa Maria Maggiore
Zdzisław Grad SVD
z życia SVD i SSPS
Wystawa „Dzieci z Lamahora”
Posługa akolitatu
75. rocznica śmierci bł. o. Mzyka
Przyjaciele misji w Olsztynie i Gdyni
Spotkanie wolontariuszy APOLLOSA
Spotkanie małżeństw w Chludowie
werbiści mają…
...obraz „Serce Jezusa w chmurach” (cz. II)
Dariusz Pielak SVD
werbistowscy świadkowie wiary
O. Stefan Maćkowiak SVD
Janusz Brzozowski SVD
Matka Boska od kontenerów
Waldemar Kus SVD
Moje spotkanie z o. Marianem Żelazkiem SVD
Dariusz Pielak SVD
Aż na krańce świata
Chrystianizacja Litwy
Andrzej Miotk SVD
S. Caeliane Klamminger SSpS – inspiracje…
Mamo, Maryjo!
Olga Piluszyk SSpS
Na rozdrożach świata
Taniec w celebracjach religijnych
Konrad Keler SVD
świat misyjny
Bangladesz
świat misyjny
Moje pierwsze miesiące w Bangladeszu
Mariusz Pacuła SVD / BANGLADESZ
Wspomnienie z III turnusu
Łukasz Leski
Poczta misyjna
Ocyplowa nauka nie poszła w las
Piotr Budkiewicz SVD / TAJWAN

