Listopad 2022
Nr 11/482
Drodzy Czytelnicy!
Miliony osób śledziły niedawno pogrzeb królowej Elżbiety II. Niezwykle podniosła ceremonia, odbywająca się w ciszy i skupieniu, jakby nie z tej epoki, nasycona szacunkiem i podkreślająca na każdym etapie godność osoby królewskiej. Na koniec ceremonii pogrzebowej z trumny z ciałem zmarłej zdjęto berło, jabłko i koronę – insygnia władzy królewskiej. Odczytano też psalm 103, rozpoczynający się słowami: Błogosław, duszo moja, Pana, i całe moje wnętrze – święte imię Jego!, a kończący: Błogosławcie Pana, wszystkie Jego dzieła, na każdym miejscu Jego panowania: błogosław, duszo moja, Pana!
Wszystko przemija, panowanie i władza, życie ziemskie znanych w świecie osobistości, jak i nieznanych prawie nikomu, ale dobrze znanych Bogu. Panowaniu Boga nie ma końca, On nie przemija, On Królem nad królami, Bogiem, którego imię brzmi: JESTEM, KTÓRY JESTEM (Wj 3,14). Jest Miłością i wlewa każdemu nadzieję, zapewniając o nieśmiertelności, o życiu wiecznym, o wiecznej radości. … ani oko nie widziało, ani ucho nie słyszało, ani serce człowieka nie zdołało pojąć, jak wielkie rzeczy przygotował Bóg tym, którzy Go miłują (1 Kor 2,9). Jeśli Go miłują, to dzięki Jego łasce dokonują dzieł wychwalających Go na każdym miejscu.
Żeby jednak było to możliwe, konieczne jest otwarcie się na Boga, swego Stwórcę. Podążanie za Jego głosem i głosem swego serca. Poznawanie Jego i siebie, Jego darów i talentów w sobie, które dzięki Niemu można mądrze wykorzystywać w życiu, służąc Bogu i ludziom. Czyż w ten sposób nie można spojrzeć na drogę życia o. Zbigniewa Wesołowskiego SVD, sinologa, z którym rozmowa otwiera listopadowe wydanie „Misjonarza”? Poszedł za głosem Mistrza, Jezusa Chrystusa, mając również jako mistrza śp. o. Romana Malka SVD.
W tym numerze poruszamy też tematy związane z osobami starszymi i ubogimi: piękne świętowanie przez misjonarki Służebnice Ducha Świętego w Zambii Światowego Dnia Dziadków i Osób Starszych, zainicjowanego przez papieża Franciszka. To w Afryce. Ale i w Polsce są ubodzy, o których można się zatroszczyć. I przykład tego też przytaczamy.
Dni człowieka są jak trawa […] (Ps 103,15-16) – to słowa, które są kanwą refleksji o. Władysława Madziara SVD na ostatnich stronach pisma. Przysłane zostały do redakcji „Misjonarza” na długo przed śmiercią i pogrzebem królowej Elżbiety II. Przypadek? Niektórzy twierdzą, że „przypadek” to jedno z imion Pana Boga.
Módlmy się w tym miesiącu szczególnie za zmarłych, również za zmarłych misjonarzy i misjonarki.
Lidia Popielewicz
Redaktor naczelna
spis treści
O Kościele katolickim w Chinach
Rozmowa z o. Zbigniewem Wesołowskim SVD, dyrektorem Instytutu Monumenta Serica
Za prześladowanych siostry i braci w wierze
Michał Studnik SVD / POLSKA
Misja pojednania
Rozmowa z o. Bernardem Latusem SVD, misjonarzem na Jamajce
Papieskie intencje modlitewne
W świetle słowa
Dwa cuda
Andrzej Danilewicz SVD
Św. Atanazy Wielki o Kościele świętym
Józef Trzebuniak SVD
z życia SVD i SSPS
Odsłonięcie tablicy w Palędziu
Spotkanie Przyjaciół Misji w Koluszkach
Jubileusze Rodziny Arnoldowej
Marian Schwark SVD / TOGO
werbiści mają…
… kult swoich świętych
Dariusz Pielak SVD
werbistowscy świadkowie wiary
O. Tadeusz Piech SVD
Janusz Brzozowski SVD
Świętując ze starszymi
Ewa Piegdoń SSpS / ZAMBIA
Orędzie na VI Światowy Dzień Ubogich
Deficyt nadziei
Maciej Baron SVD
Historia jednej fotografii
Cmentarze
Andrzej Danilewicz SVD
Aż na krańce świata
Wincenty Lebbe święty Paweł współczesnych Chin
Andrzej Miotk SVD
świat misyjny
Papua-Nowa Gwinea
świat misyjny
Aby nie ustać w drodze
Michał Tomaszewski SVD / PAPUA-NOWA GWINEA
poczta misyjna
Dzięki zaangażowaniu przyjaciół misji
Janusz Prud SVD / FILIPINY
Drodzy Dobrodzieje i Przyjaciele misji!
Dorota Piechota SSpS / PAPUA-NOWA GWINEA

