Share

Ze św. Józefem na Wschodzie

Rok Świętego Józefa, Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny, ogłoszony dość nieoczekiwanie przez papieża Franciszka, jest wielkim darem dla Kościoła powszechnego, a w sposób szczególny dla Kościoła w Rosji.

ŚW. JÓZEF W TRADYCJI PRAWOSŁAWNEJ
We wschodnim chrześcijaństwie Opiekun Świętej Rodziny stał jakby w cieniu innych świętych. Na podstawie apokryficznych tekstów jest przedstawiany jako człowiek wiekowy, wdowiec cieszący się dziećmi z pierwszego małżeństwa – „braćmi i siostrami” Jezusa, doświadczający ludzkich dramatów związanych ze słabościami i grzechem. Dla Maryi z Nazaretu Józef jest raczej sędziwym opiekunem aniżeli wybrańcem serca oraz obrońcą czci i niewinności nastoletniej Służebnicy Pańskiej, zaś dla Jezusa – bardziej żywicielem i wychowawcą aniżeli ojcem i przewodnikiem ku dojrzałości ludzkiej. Zanoszenie modlitw przed ikoną św. Józefa poleca się w sprawach małżeńskich i rodzinnych, zwłaszcza gdy chodzi o życie poczęte, a także w takich kwestiach jak błogosławieństwo w pracy, szczęśliwa śmierć i opieka nad podróżującymi.

Jakub Błaszczyszyn SVD • ROSJA

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Więcej w najnowszym numerze miesięcznikawinietka small

 

Miesięcznik MISJONARZ
ul. Ostrobramska 98, 04-118 Warszawa
Tel.: +48 22 280 99 65
E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

W następnych numerach:

  • Małgorzata Madej, Nowe misyjne areopagi
  • Józef Zapolski SVD, Wciąż utrudnienia z powodu pandemii