Share

Nowe witraże w kościele w Taikii

Taikia (Dai Jia) jest szczególnym miejscem w historii misji werbistowskich w Chinach. To tu od początku XX w. znajdowało się centrum naszych misji z nowicjatem, ośrodkiem rekolekcyjnym, szkołą języka chińskiego dla nowo przybyłych misjonarzy i siedzibą prowincjała. Była też szkoła podstawowa i centrum dla katechistów misyjnych.

Już w roku 1892 o. Józef Freinademetz SVD dowiedział się o dużej posiadłości w okolicach miasta Jining (południowy Szantung/Szandong). Własność była wówczas podupadła i wystawiona na sprzedaż. Miejsce miało sporo zalet: 22 ha ziemi, pokaźny ogród, dobre położenie w okolicach dużego miasta Jinan. Założyciel Zgromadzenia Słowa Bożego, św. Arnold Janssen, wahał się jednak z decyzją, co wpłynęło na to, że zakupu dokonano dopiero cztery lata później. W 1897 r. wprowadziła się do Taikii pierwsza grupa siedmiu współbraci przygotowujących się do ślubów wieczystych.

Jan Zwolski • CHINY

 

 

 

 

Więcej w najnowszym numerze miesięcznikawinietka small

 

Miesięcznik MISJONARZ
ul. Ostrobramska 98, 04-118 Warszawa
Tel.: +48 22 280 99 65
E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

W następnych numerach:

  • Władysław Madziar SVD, Nieprzewidywalna kraina
  • Mariusz Mielczarek SVD, Spotkanie w stylu Tinku