Share

Świat misyjny – Nikaragua

Żyć Ewangelią tu i teraz

Z o. Jerzym Figurą SVD, misjonarzem w Nikaragui, rozmawia Małgorzata Madej

Jak wygląda Ojca praca w Nikaragui?

Od 2003 r., a więc od ukończenia studiów biblijnych w Brazylii, pracuję w Apostolacie Biblijnym. Obecnie jestem dyrektorem Centrum Biblijnego w Managui, stolicy Nikaragui. Wiąże się to z wieloma podróżami, chociaż oczywiście podczas pandemii było ich znacznie mniej. Wyjeżdżam do wsi i miast w Nikaragui, ale także w Kostaryce czy Panamie, aby tam prowadzić kursy biblijne.

Jak wyglądają te kursy?

W wioskach pracuje się od rana do wieczora, przez trzy dni, od godz. 6.00 do godz. 17.00. Są wykłady teoretyczne, ale również modlitwy, gry i socjodramy. Nie chodzi o to tylko, żebym to ja cały dzień mówił, ale żeby wspólnie się w coś zaangażować. Omawiamy jakiś temat, np. Ewangelię wg św. Mateusza, potem kolejne Ewangelie synoptyczne i następnie Ewangelię św. Jana. Oczywiście taki kurs nie musi być o Ewangelii, zazwyczaj jednak taki temat wybieramy, bo Ewangelia jest podstawą naszej wiary i nauką Jezusa Chrystusa. Chodzi też o to, aby ten czas był głębszym spotkaniem z ludźmi, a nie tylko przekazaniem wiedzy biblijnej czy teologicznej. Zależy mi na tym, aby po takich kursach – spotkaniach dokonywały się zmiany w naszym życiu, także moim, bo ja też w tym czasie się uczę. Nie chodzi więc o to, żeby tylko czytać Pismo Święte, ale żeby iść za tym, co jest w nim napisane.

 

 

 

 

Więcej w najnowszym numerze miesięcznikawinietka small

 

Miesięcznik MISJONARZ
ul. Ostrobramska 98, 04-118 Warszawa
Tel.: +48 22 280 99 65
E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

W następnych numerach:

  • Maciej Józefczuk SVD, Porozmawiajmy!
  • Rozmowa z o. Stanisławem Różem SVD, Misje między Afryką a Alaską