Share

Świat misyjny – Boliwia

Kapelusz na każdą okazję

Trudno wyobrazić sobie słoneczny i upalny dzień bez nakrycia głowy. Opcji mamy wiele, począwszy od czapki z daszkiem po chustkę, jednak z pewnością na szczególne wyróżnienie zasługuje tu kapelusz. Nie tylko świetnie chroni głowę przed słońcem, ale też ze względu na różnorodność kształtów i materiałów, z jakich jest wytwarzany, stał się on wyrazem klasycznej elegancji, zarówno męskiej, jak i damskiej. Sprawa ma się jednak zupełnie inaczej w przypadku, gdy męski kapelusz jest nakryciem głowy kobiet w La Paz w Boliwii.

Pierwsze wielkie zaskoczenie zagranicznych turystów przybywających do La Paz budzą meloniki noszone przez tutejsze kobiety – Cholity. To Metyski, pochodzące z mieszanych rodzin – Indian Aymara z osadnikami hiszpańskimi. Owo połączenie różnych kultur i tradycji wyraża się w strojach, łączących cechy andyjskie (charakterystyczne szale, spódnice, żywa kolorystyka) z europejskimi – i tu pojawia się melonik.

Mariusz Mielczarek SVD • BOLIWIA

 

 

 

 

Więcej w najnowszym numerze miesięcznikawinietka small

 

Miesięcznik MISJONARZ
ul. Ostrobramska 98, 04-118 Warszawa
Tel.: +48 22 610 78 70 w. 15
E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

W następnych numerach:

  • Adam Brodzik SVD, Dobro – mimo wszystko
  • Marek Ostrycharz SVD, Niecodzienne wydarzenia w historii...