Share

Świat misyjny – Bangladesz

Misjonarz w muzułmańskim kraju

Z o. Mariuszem Pacułą SVD, misjonarzem w Bangladeszu, rozmawia o. Andrzej Danilewicz SVD

W posłudze misyjnej zawsze zdumiewa mnie dyspozycyjność. Jesteś tego dobrym przykładem. Przez 17 lat pracowałeś w Ghanie i zostawiłeś ten kraj, aby na prośbę ojca generała rozpocząć pracę w zupełnie innych warunkach i kulturze – w Bangladeszu. Zastanawiam się, czego więcej było potrzeba, aby podjąć taką decyzję: odwagi, ułańskiej fantazji, posłuszeństwa czy szukania nowych wyzwań?

Sam się zastanawiam, jak do tego doszło. Nigdy nie myślałem, że będę pracował w Azji, a zwłaszcza w Bangladeszu. Nawet nie miałem pojęcia, gdzie ten kraj dokładnie leży. Jednak jest coś wspólnego między Ghaną a Bangladeszem. To mianowicie, że kiedy pracowałem w Ghanie, żyłem wśród trzech plemion, z których członkowie jednego byli wyznawcami islamu. To doświadczenie dało mi swobodę poruszania się z moją wiarą wśród muzułmanów. Często prowadziłem rozmowy o Bogu i Chrystusie, oni chętnie słuchali i jedni deklarowali, że zostaną przy swojej wierze, a inni mówili, że się zastanowią. Kiedyś odwiedził nas radca generalny, o. Heinz Kulüke SVD, późniejszy generał, z którym pojechałem do Liberii, gdzie miała być otworzona nasza nowa placówka. Wtedy powiedziałem, że gdyby nikt nie chciał pracować w Liberii, mogę tam pojechać. Po dwóch latach otrzymałem jednak propozycję pracy w Bangladeszu. W kraju tym 72 proc. mieszkańców to muzułmanie, 4 proc. to wyznawcy hinduizmu i buddyzmu, 2 proc. to chrześcijanie, w tym 0,04 proc. to katolicy. Nasza posługa jest pracą pastoralną wśród katolików, którzy na tamtych terenach utrzymują wiarę katolicką od 500 lat.

 

 

 

 

 

Więcej w najnowszym numerze miesięcznikawinietka small

 

Miesięcznik MISJONARZ
ul. Ostrobramska 98, 04-118 Warszawa
Tel.: +48 22 280 99 65
E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

W następnych numerach:

  • Jakub Błaszczyszyn SVD, Maryja – Matka Słowa
  • Dolores Zok SSpS, Dzisiejsi aniołowie