Share

Zjednoczeni w Duchu

Pragniemy przedstawić obraz zesłania Ducha Świętego – „Zjednoczeni w Duchu”. Droga do jego powstania była dosyć długa i nieprosta, i być może nawet do pewnego stopnia sam Główny Bohater obrazu, czyli Duch Święty, pomagał, ażeby na obrazie zostały zawarte te, a nie inne treści.

Wszystko zaczęło się od zamysłu sióstr Służebnic Ducha Świętego w Rosji, aby czcić ikonę wyrażającą jedność. Różne propozycje wydawały się nie spełniać oczekiwań sióstr. W pewnym momencie, zamiast szukać konkretnej ikony, postawiliśmy podstawowe pytanie: Gdzie w Biblii najlepiej wyrażona jest JEDNOŚĆ? Odpowiedź jest bardzo prosta: w opisie dnia Pięćdziesiątnicy. Moment zesłania Ducha Świętego jest odwrotnością tragedii podziałów, które zaistniały z powodu pychy ludzkiej przy budowie wieży Babel. To wtedy, wg Pisma Świętego, pojawiły się różne języki, a wraz z nimi podziały, nacjonalizmy itd. Za to w dzień zesłania Ducha Miłości zapanowała jedność, a jej wyrazem był fakt, że choć Piotr mówił po aramejsku, to rozumieli go przedstawiciele różnych narodów.

Dariusz Pielak SVD

 
 
 
 

 

Więcej w najnowszym numerze miesięcznikawinietka small

 

Miesięcznik MISJONARZ
ul. Ostrobramska 98, 04-118 Warszawa
Tel.: +48 22 610 78 70 w. 15
E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

W następnych numerach:

  • Jacek Gniadek SVD, Chińskie bułeczki w czasie zarazy
  • Edward Sito SVD, Różaniec