Share

125 lat Kościoła

W tym roku nasza archidiecezja, czyli archidiecezja Akry, obchodzi 125 lat istnienia Kościoła katolickiego na jej terenie. To przed 125 laty dwaj holenderscy misjonarze, ks. Otto Hiberer i ks. Eugene Rose z Cape Coast, siedziby zarządcy Złotego Wybrzeża, będącego kolonią angielską, przybyli do Akry. Akra była wtedy niewielką rybacką mieściną położoną nad Zatoką Gwinejską, jakby zepchniętą do wód zatoki przez napierający z głębi kraju, buchający zielenią tropikalny busz afrykański.

Tu, w Akrze, 31 stycznia 1893 r. ci dwaj misjonarze odprawili pierwszą Mszę św., na której był jeden katolik, wcześniej ochrzczony w sąsiednim Togo, oraz dwóch ciekawskich. Po trzech latach  niesamowitego wysiłku i potu misjonarze wycofali się z Akry. Wrogi stosunek szczepu Ga zamieszkującego te tereny, zabójczy klimat, choroby tropikalne, takie jak malaria, cholera, żółta i czarna febra, zmusiły misjonarzy do opuszczenia tego terenu.

Janusz Schillitz SVD • GHANA

 

 

 

 

 

Więcej w najnowszym numerze miesięcznikawinietka small

 

Miesięcznik MISJONARZ
ul. Ostrobramska 98, 04-118 Warszawa
Tel.: +48 22 610 78 70 w. 15
E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

W następnych numerach:

  • Adam Brodzik SVD, Jak to pierwszego roku na Madagaskarze było
  • Władysław Madziar SVD, Jacyś dziwni