Share

Różaniec

W maju w 1997 r. przyszli do mnie katechiści z prośbą, abym odprawił Mszę św. w Queli (Angola). Zaczęła się pora sucha i katechiści zapewniali mnie, że droga jest bezpieczna, już rozminowana i wznowiony został na niej ruch samochodowy do Queli.

Z ciekawości zapytałem, ilu jest w Queli katolików. Z uśmiechem odpowiedzieli, że bardzo dużo. A kiedy była tam ostatnio Msza św.? Zanim odpowiedzieli na to pytanie, po cichu przez jakiś czas coś ustalali w swoim języku, aż w końcu padła odpowiedź, że 16 lub 17 lat temu. Pełen sceptycyzmu stwierdziłem, że w takim razie nie uchował się tam ani jeden katolik. Katechiści zaprzeczyli. „Ojcze, codziennie się modlimy”, zapewniali. Powiedziałem, żeby w takim razie wrócili do siebie, ja za trzy tygodnie do nich przyjadę w sobotę a w niedzielę odprawię Mszę św. Trochę mi nie dowierzali, ale powiedziałem, że moje słowo – jak zwykle mawiam – jest droższe niż pieniądze.

Edward Sito SVD • ANGOLA

 

 

 

 

 

Miesięcznik MISJONARZ
ul. Ostrobramska 98, 04-118 Warszawa
Tel.: +48 22 280 99 65
E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

W następnych numerach:

  • Michał Radomski SVD, Gdy czas cierpienia zatoczy koło
  • Jan Zwolski, Misje nad brzegami Jangcy