Share

Serce dla Angoli (cz. III)

Centrum Świętego Łukasza w Kifangondo powstało z inicjatywy o. Andrzeja Fecki, werbisty i dr. Leszka Nahorskiego z Instytutu Chorób Tropikalnych i Pasożytniczych w Gdyni. Przedsięwzięcie stanowiło projekt polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych w latach 2004-2009. Dekadę później dorobiło się opinii ośrodka medycznego, na którym wzorować mogłyby się niektóre rządowe szpitale.

O. Emil Kałka SVD, dyrektor Centrum Świętego Łukasza, jako celebrans zmienia się nie do poznania. On nie mówi, on głosi. Ostrzega. Bywa, że gromi. Kiedy ukradziono mu butlę z gazem, powiedział, że ci, którzy to zrobili, nie będą mieli dzieci. Nie ma gorszej kary w Afryce! I nagle w nocy słychać: „Bum, bum”. A to butla z gazem powróciła… drogą przez płot. Dobrze, że nikt podczas tej „akcji” nie wyleciał w powietrze. Pięknie naucza: „Czy jesteście szczęśliwi?” – Nie.” – „Jesteście głodni?” – „Nie.” – „Macie obie nogi?” – „Tak.” – „Czy przyszliście tu o własnych siłach?” – „Tak.” – „To dlaczego nie jesteście szczęśliwi?”.

Danuta Mikołajewska • ANGOLA

 

 

 

 

Miesięcznik MISJONARZ
ul. Ostrobramska 98, 04-118 Warszawa
Tel.: +48 22 610 78 70 w. 15
E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

W następnych numerach:

  • Jacek Gniadek SVD, Chińskie bułeczki w czasie zarazy
  • Edward Sito SVD, Różaniec