Share

Serce dla Angoli (cz. II)

Centrum Świętego Łukasza w Kifangondo powstało z inicjatywy o. Andrzeja Fecki, werbisty i dr. Leszka Nahorskiego z Instytutu Chorób Tropikalnych i Pasożytniczych w Gdyni. Przedsięwzięcie stanowiło projekt polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych w latach 2004-2009. Dekadę później dorobiło się opinii ośrodka medycznego, na którym wzorować mogłyby się niektóre rządowe szpitale.

W Centrum jest 25 łóżek. Można położyć pacjentów wymagających nawodnienia, dzieci z biegunkami oraz inne cięższe przypadki. Jest to jedyne miejsce w całej Angoli, gdzie chorzy z AIDS i gruźlicą nie trafiają na wspólną salę. W pierwszą niedzielę po moim przyjeździe nagle wezwano nas do Centrum. „Dzieci zemdlały w kościele” – brzmi wstępna informacja. „Pewnie z głodu” – myślę sobie i na wszelki wypadek zabieram cukierki. Po przybyciu okazało się, że nie dzieci, tylko panny – nastolatki w wieku szkoły średniej. I nie z głodu, tylko dla towarzystwa. Wpierw osunęła się jedna, potem kolejne.

Danuta Mikołajewska • ANGOLA

 

 

Miesięcznik MISJONARZ
ul. Ostrobramska 98, 04-118 Warszawa
Tel.: +48 22 610 78 70 w. 15
E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

W następnych numerach:

  • Adam Brodzik SVD, Dobro – mimo wszystko
  • Marek Ostrycharz SVD, Niecodzienne wydarzenia w historii...