Share

Świat misyjny – Filipiny

Z o. Pawłem Stadnikiem SVD, misjonarzem na Filipinach, rozmawia Lidia Popielewicz

Czy Ojciec jest jedynym polskim werbistą pracującym na misjach na Filipinach?

Nie, na Filipinach pracuje też o. Janusz Prud SVD, wcześniej przebywający na misjach w Botswanie i Zambii. Jednak po ukończeniu 3-letnich studiów z psychologii na uniwersytecie na Filipinach poprosił o przeniesienie go do tego kraju. Otrzymał zgodę i tam pracuje, tyle że w innej prowincji niż ja. Zgromadzenie Słowa Bożego ma bowiem na Filipinach trzy prowincje: Północną, Centralną i Południową.

Jak Ojciec scharakteryzowałby ten kraj?

To kraj wyspiarski, obejmujący ponad 7 tys. wysp, spośród których dwie są największe: Luzon na północy i Mindanao na południu, a między nimi wyspy Visayas. Te trzy części terytorium filipińskiego zaznaczonesą na fladze państwa trzema gwiazdami. Jego powierzchnia wynosi 300 tys. km², a liczba ludności przekracza 104 mln osób. Językiem urzędowym jest język angielski i filipiński, ale w każdym regionie jest język regionalny, np. tam, gdzie pracuję, powszechny w użyciu jest ilocano. Ponadto w parafii, gdzie jestem na misjach, istnieją jeszcze trzy dialekty, ponieważ mieszkają tam trzy plemiona.

 

 

 

 

 

 

Więcej w najnowszym numerze miesięcznikawinietka small

 

Miesięcznik MISJONARZ
ul. Ostrobramska 98, 04-118 Warszawa
Tel.: +48 22 610 78 70 w. 15
E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

W następnych numerach:

  • Jan Zwolski, Józef Guo – werbista z Shandongu
  • Aleksander Surmacz, Ghana oczyma wolontariuszki