Share

Papieska intencja modlitewna – maj

Aby finansiści współpracowali z rządami w celu uregulowania sfery finansowej i ochrony obywateli przed niebezpieczeństwami.

O rozregulowanej ekonomii jako o jednym z największych zagrożeń obecnych czasów mówi papież Franciszek już od kilku lat. Ojciec Święty często podkreśla, że w dzisiejszym świecie dominuje „mentalność odrzucenia”, spychająca na margines czy wręcz wykluczająca z postępu i dostatku większość kobiet i mężczyzn, przy wykorzystaniu i zachowaniu dla siebie ogromnych zasobów bogactwa niektórych mniejszości. Egoistyczne bogacenie się elit z totalną obojętnością na los innych niszczy braterstwo. „Ekonomia nie powinna być postrzegana jako narzędzie władzy, ale służby”; „pieniądz musi służyć, a nie rządzić” – zaznacza dokument Kongregacji Nauki Wiary i Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Człowieka z 2018 r. Jest w nim m.in. postulat uregulowania rynków finansowych i wprowadzenia tam zasad etyki. Umiłowanie społeczeństwa i zaangażowanie na rzecz dobra  wspólnego są nadzwyczajną formą miłosierdzia, które dotyczy nie tylko relacji między jednostkami, ale również  "makrorelacji”, stosunków społecznych, ekonomicznych, politycznych.

siostra klauzurowa

 

 

 

 

 

 

 

Więcej w najnowszym numerze miesięcznikawinietka small

Miesięcznik MISJONARZ
ul. Ostrobramska 98, 04-118 Warszawa
Tel.: +48 22 280 99 65
E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

W następnych numerach:

  • Grzegorz Burbeła SVD, Polak i Indonezyjczyk wśród Węgrów
  • Stanisław Róż SVD, Lato na Alasce