Share

Sprawiedliwy wśród Narodów Świata

Z s. Zuzanną Czyżyk SSpS rozmawia s. Marta Poświatowska SSpS

12 sierpnia 2014 r. ambasador Izraela w Polsce Zvi Rav-Ner zaprosił jedną z sióstr ze Zgromadzenia Misyjnego Służebnic Ducha Świętego, s. Zuzannę Czyżyk, na uroczystą ceremonię wręczenia medali „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata”. Przyznane one zostały 10 polskim bohaterom po ich śmierci. Uroczystość miała miejsce w Synagodze im. Nożyków w Warszawie.

Tytuł „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata” nadawany jest od 1963 r. przez jerozolimski Instytut Yad Vashem osobom, które w czasie II wojny światowej z narażeniem życia niosły bezinteresowną pomoc prześladowanym Żydom.

Grzegorz Czyżyk – Sprawiedliwy wśród Narodów Świata – jest dziadkiem s. Zuzanny Czyżyk SSpS, która z ogromną dumą, radością i jednocześnie niedowierzaniem przyjęła informację o uhonorowaniu bohaterstwa dziadka. W czasie wojny wydostał on z aresztu i uratował przed śmiercią Belę Perec i jej 6-letnią córkę Sarę (Sheilę). Mimo choroby nowotworowej, z którą sam się zmagał, i sprzeciwu rodziny, ukrywał je przez dwa lata.

 

 

 

 

 

 

Więcej w najnowszym numerze miesięcznikawinietka small

 

Miesięcznik MISJONARZ
ul. Ostrobramska 98, 04-118 Warszawa
Tel.: +48 22 610 78 70 w. 15
E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

W następnych numerach:

  • Tomasz Dudziuk SVD, Wielkanoc z protestantami
  • Zdzisław Grad SVD, Ewangelizacja w Madrycie
  • Konrad Keler SVD, Święto kwitnącej wiśni w Japonii